Kawa Barraquito – Wyspy Kanaryjskie na zimowy weekend

Za oknem zimowe szaleństwo, mróz, zamiecie i ślizgawica. A moi rodzice właśnie wrócili z podróży na Teneryfę i przywieźli mi rozgrzewający, hiszpański upominek – sławny likier 43. Zakochałam się w nim od pierwszego łyku, choć ma sporo procentów, jest bardzo smaczny. Jednak to nie tylko jego smak spowodował, moją niepohamowaną radość z prezentu… :) Oczywiście jest on niezbędnym składnikiem do przyrządzenia sławnej, hiszpańskiej kawy Barraquito. Na jej temat słyszałam już sporo i marzyłam, by kiedyś wyjechać do tego ciepłego kraju i zasmakować kawowego napoju. A tu proszę! Udało mi się wypić Barraquito w domowym zaciszu :)

Likier 43 ma bardzo ciekawą historię. Jak nazwa wskazuje składa się z 43 utajnionych składników i jeszcze nikomu udało się rozszyfrować tej dobrze strzeżonej od lat receptury. Jej źródła sięgają już czasów starożytnych Rzymian. Wykonany jest z owoców cytrusowych i soków owocowych, z lekkim posmakiem wanilii, pomarańczy oraz innych aromatycznych ziół i przypraw. Istnieje legenda wyjaśniająca liczebność składników. Otóż na wyspie La Gomerze mieszkała kochanka Krzysztofa Kolumba – Beatrycze, która nie należała do wiernego typu kobiety :P Prócz samego Krzysia :D miała jeszcze 42 innych kochanków. Kolumb był 43 i właśnie z tego powodu podobno powstał powstał Likier 43 :) Ciekawa historia :D

Wracając do tematu kawy, likier jest niezbędnym składnikiem naszej dzisiejszej kawy, ale można go zakupić również w Polsce. Sprzedawany jest w dużych butelkach i spokojnie starczy na długi czas – cena jest oczywiście wyższa niż w Hiszpanii, ale gwarantuję, że ten smak jest tego wart! Tutaj możecie zamówić Likier 43.

Przejdźmy do przygotowania samej kawy. Znalazłam na internecie ciekawy filmik jak przyrządzić tę kawę ( końcówka nieco rozbrajająca :P ). Dlatego pozwólcie, że dziś będę leniuchem i tylko podam składniki, a samo przyrządzenie zawiera  poniższy filmik :)

Składniki:

  • słodzone mleko skondensowane
  • cytryna
  • shot espresso
  • gorące ! mleko
  • bita śmietana
  • cynamon
  • dwa ziarenka kawy do przyozdobienia, nie ma tego w filmiku ale w Hiszpanii podobno tak podaje się tę kawę:)


Choć nie udało mi się utrzymać tak idealnie warstw jak w profesjonalnej kawiarni na Teneryfie, to i tak smak był cudowny!

Także do dzieła! I poczujmy choć trochę Hiszpanii w tę okropną zimę! :)

Sara

 

Print Friendly

6 myśli nt. „Kawa Barraquito – Wyspy Kanaryjskie na zimowy weekend

  1. Nie wiedziałam, że w Polsce da się kupić 43-kę, to dobra wiadomość. Na Wyspach Kanaryjskich używa się także likieru Tía María. Kawę tę pije się też często w wersji bez alkoholu, tylko z pozostałymi składnikami, więc przy zamawianiu jej w kawiarni usłyszymy zazwyczaj pytanie, czy chcemy „barraquito especial” albo „con todo”, czyli ze wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>