Filmowy weekend – „Zaginiona dziewczyna” i „Bogowie”

W miniony weekend udało mi się zobaczyć w kinie aż dwa nowe filmy. Jeden, który planowałam obejrzeć już od jakiegoś czasu i jeden wybrany całkiem przypadkowo. Dwa kompletnie różne obrazy, ale oba zrobiły na mnie duże wrażenie. Jeden polski, oparty na prawdziwych faktach, drugi amerykański, ze skomplikowaną, prawie nierealną fabułą. Oba chętnie Wam polecę.

„Zaginiona dziewczyna” to film w reżyserii Davida Finchera z Benem Affleckiem w roli głównej. Opowiada skomplikowaną historie młodego małżeństwa Amy (Rosamund Pike) i Nicka (Ben Affleck), które z pozoru niczym szczególnym nie różni się od innych. Jednak w ich związku nie najlepiej się dzieje. Pewnego dnia Amy znika bez śladu w tajemniczych okolicznościach, a na Bena pada podejrzenie zabójstwa żony. Prawda o zaginięciu Amy jest jednak dużo bardziej skomplikowana, a Ben zaciekle walczy o udowodnienie swojej niewinności.

Fabuła wydaje się dość prosta, ot historia o zbrodni, która prowokuje skomplikowane policyjne śledztwo. Też tak mi się wydawało… Ale to, co w filmie działo się dalej przerosło moje wszelkie wyobrażenia. Historia okazała się dużo ciekawsza i dużo bardziej wciągająca, niż myślałam. W ciągu całego filmu przynajmniej kilka razy uległy zmianie moje przypuszczenia co do tzw. „złego charakteru”… Były momenty, w których moje oczy robiły się coraz większe ze zdumienia, a to właśnie to, co cenię najbardziej w tym gatunku filmowym. Jeżeli macie ochotę trochę „pogłówkować” to koniecznie obejrzyjcie ten film ;)

I drugi, kultowy już chyba, film „Bogowie”, opowiadający historię profesora Zbigniewa Religi (Tomasz Kot) i pierwszego przeszczepu serca w Polsce. To przykład na to, że w Polsce mogą powstawać dobre filmy, które są doceniane również na świecie. Film genialnie oddaje klimat czasów PRL-u w lekko krzywym zwierciadle: kawa zalewana w szklance, Fiat 125, wszechobecna szarość i wyższość partii. Do tego genialna rola Tomasza Kota i wspaniałe kreacje innych, drugoplanowych aktorów. Nic dodać nic ująć. Po prostu trzeba to zobaczyć.

♥ Mili

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>